Diagnostyka piersi i chorób narządu rodnego kobiety

W swojej pracy duży nacisk kłądę na odpowiednią diagnozę. W chorobach narządu rodnego to kluczowa sprawa. 

W chorobach macicy ważne jest wysokiej jakości USG, rzadziej MRI, czyli rezonans magnetyczny. Nie można zapomnieć o materiale do badania, który pobieram przy użyciu biopsji endometrium, ewentualnie hysteroskopii. Rzadziej stosuję biopsję gruboigłową.

Jeśli chodzi o choroby szyjki macicy to najważenisząrolę pełni badanie cytologiczne oraz oznaczanie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W poważniejszych sytuacjach potrzebna jest kolposkopia z pobraniem biopsji.

Najtrudniej diagnozować stan patologiczne jajników i jajowodów. Kluczową rolę odgrywa tutaj USG TV (przezpochwowe) oraz b adanie markerów nowotworowych w surowicy krwi (HE4 i Ca125).  NIekiedy potrzebna jest laparoskopia, czyli małoinwazyjny zabieg operacyjny.

Jeśli mamy do czynienia z nowotworem  złośliwym to musimy użyć badań obrazowych, takich jak tomografia kopmuterowa TK, tomografia pozytonowa PET lub tomografia rezonansu magnetycznego MRI.  Pozwoli to na obiektywne śledzenie efektów leczenia choroby nowotworowej oraz wykrycie wznowy lub progresji choroby.